Zajęcia z teatrzykiem kamishibai w Bibliotece w Łuszczowie.

Utworzono dnia 13.03.2024

 

W lutym b. r. w Bibliotece w Łuszczowie odbyły się zajęcia kreatywne z teatrzykiem kamishibai w ramach cyklu „Z książką w świat wartości”, który jest elementem projektu „Między wersami” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wólce w ramach programu „BLISKO „ Narodowego Centrum Kultury.

W zajęciach wzięły udział obie klasy pierwsze i trzecie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łuszczowie.

Głównymi celami spotkań było zapoznanie dzieci z teatrzykiem kamishibai poprzez umożliwienie im bliższego kontaktu z literaturą w mało znanej formie - „papierowego teatrzyku”, rozwijanie kreatywności oraz podniesienie wiary dzieci we własne możliwości, a także integracja, poznanie siebie i innych. W trakcie zajęć w bibliotece uczniowie wyżej wymienionych klas zapoznali się z teatrzykiem i jego historią. Teatrzyk kamishibai to tradycyjna japońska metoda opowiadania historii przy użyciu ilustrowanych plansz, które kolejno wsuwane są do małej, drewnianej skrzynki pełniącej funkcję ekranu, tak zwanego butai. Jest to forma książki obrazkowej. Z jednej strony karty jest ilustracja, z drugiej tekst do przeczytania.

Uczniowie III klas wysłuchały i obejrzały „ Bajkę o soli „ autorstwa Elka Benedek z pięknymi ilustracjami Kingi Rofusz , natomiast uczniowie klasy I b zapoznały się z bajką „W lustrzanej sali” Juliana Brudzewskiego z ilustracjami Zuzanny Szczepanik.

Po „przedstawieniu” dzieci same próbowały „ obsługiwać” teatrzyk – przekładać karty i czytać tekst. Kolejnym punktem zajęć w klasie III b było tworzenie własnego mini –teatrzyku z papieru. Uczniowie wycinali, kleili, a następnie układali niesamowite rysunkowe historie wg. zasad snucia opowieści, czyli storytellingu.

Natomiast na spotkaniu dla klasy III a uczniowie po wysłuchaniu bajki sami wykonywali bajkę do teatrzyku kamishibai na podstawie książki Pauliny Płatkowskiej „Wędrówka kropelki”. W efekcie pracy uczniów powstała niesamowita bajka kierującą uwagę odbiorców w stronę „świata przyrody-drobnych niezwykłości, cudów natury, wspaniałych zjawisk i przemian”. Na koniec spotkania uczniowie wspólnie tworzyli historie z kostkami opowieści „Story Cubes”.

W klasie I b uczniowie po wysłuchaniu bajki wykonywali kukiełki piesków, odgrywali nimi scenki i zastanawiali się nad emocjami głównych bohaterów bajki -Burka i Borysa.

Uczniowie klasy I a wysłuchały „Bajki o żabach” i robiły kukiełki żab.

 

Dziękujemy Nauczycielom i Dzieciom za sympatyczne i twórcze spotkania w Bibliotece.

 

Spotkania „Z książką w świat wartości” to element projektu „Między wersami” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

Utworzono: 13.03.2024