Szkolenia bibliotekarzy, edukatorów i partnerów biblioteki w ramach programu „BLISKO”

Utworzono dnia 27.11.2023

W ramach programu „BLISKO” w naszej bibliotece zorganizowaliśmy kilka szkoleń dla bibliotekarzy, edukatorów, nauczycieli i naszych partnerów projektowych oraz wszystkich zainteresowanych tematem. Podnoszenie kompetencji bibliotekarzy jest możliwe dzięki projektowi „Między wersami” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Jednym z 4 głównych filarów projektu BLISKO jest szkolenie i rozwój kadry bibliotekarskiej. Zespół naszej biblioteki wraz z naszymi partnerami intensywnie rozwijał się, uczestnicząc w szkoleniach, żeby zdobywać nowe umiejętności, tak by nasza biblioteka spełniała oczekiwania mieszkańców i mieszkanek.

W ramach programu BLISKO w październiku 2023 r. bibliotekarze wraz z przedstawicielami naszych partnerów projektu przeszli szereg szkoleń.

10 października Marcin Wiśniewski z E-Legion.pl poprowadził warsztaty na temat nowoczesnych gier planszowych i umożliwił przybyłym uczestnikom poznanie poszczególnych typów gier poprzez aktywne testowanie.

Dzień później, 11 października odbyło się 5-godzinne szkolenie pt.: „Marketing kultury w bibliotece”. Poprowadził je Grzegorz Jędrek, autor bloga o PR, marketingu i kulturze wniedoczasie.pl. Na szkoleniu były poruszane takie problemy jak promocja wydarzeń bibliotecznych, copywriting na potrzeby promocji biblioteki, tworzenie akcji wizerunkowych i PR w bibliotekach.

23 października uczestniczyliśmy w ponad 3-godzinnym szkoleniu o „Teatrze Kamishibai" jako narzędziu promocji czytelnictwa, literatury i ekspresji twórczej, kole emocji i elemencie biblioterapii, arteterapii,, natomiast 24 października w 4 godzinnym szkoleniu „Storytelling, czyli sztuka opowiadania i tworzenia relacji ze słuchaczami”. Oba szkolenia prowadziła Zofia Piątkowska-Wolska Redaktor Naczelną Wydawnictwa Tibum, należącą do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kamishibai z siedzibą w Tokio. Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest znakomitą metodą twórczej i aktywizującej pracy z dzieckiem, uczniem, dorosłym. Narzędzie do wykorzystania w promocji czytelnictwa, edukacji, wychowaniu, a przede wszystkim doskonała, wartościowa, pełna magii i emocji zabawa, nastawiona na obecność Tu i Teraz, współodczuwanie opowieści. Na szkoleniu poświęconemu storytellingowi, dowiedzieliśmy się jak stać się opowiadaczem, twórcą najbardziej fascynujących opowieści.

Na kolejnym szkoleniu, 30 października uczestniczyliśmy w 6-godzinnym „Szkoleniu z grafiki komputerowej”. Zajęcia prowadził Łukasz Krukowski. Uczyliśmy się podstaw programu graficznego Canva, rozmawialiśmy o prawie autorskim i sztucznej inteligencji. Celem szkolenia było tworzenie i edytowanie profesjonalnych grafik oraz rozwiniecie umiejętności projektowania atrakcyjnych materiałów marketingowych.

31 października odbyły się szkolenia z komunikacji pt.: „Umiejętność skutecznej komunikacji jako klucz do budowania relacji wewnątrz instytucjonalnych oraz relacji ze społecznością lokalną”’. Szkolenie było o mówieniu i słuchaniu, komunikatach typu ja, metodzie FUKO, barierach w komunikacji itp. Zajęcia metodami aktywizującymi prowadziła trenerka Aleksandra Chomik.

Razem z bibliotekarzami kształcili się nasi partnerzy, między innymi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Turki, z Pliszczyna, ze Żłobka Gminnego Maluszek, z Biblioteki Publicznej Gminy Konopnicy, z Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie oraz pracownicy Urzędu Gminy Wólka z działu promocji.

                                                                                                                                                                          

Utworzono: 27.11.2023