Realizacja programu "Równać Szanse" - kwiecień 2018 roku.

Utworzono dnia 07.05.2018

Miesiąc kwiecień minął nam pod znakiem poznawania  środowiska lokalnego, nawiązywania nowych kontaktów z nieznanymi ludźmi. Poza tym rozwieszaliśmy plakaty i rozdaliśmy ulotki o naszym projekcie.

Od 5 kwietnia jest wyeksponowany baner  „Zachować  od zapomnienia. Gmina Wólka – wczoraj i dziś” na ogrodzeniu przy Urzędzie Gminy Wólka w Jakubowicach Murowanych. Baner zaprojektowała młodzież z programu „Równać Szanse”. Został zamówiony razem z ulotkami i plakatami w agencji reklamowej. Ulotki i plakaty zostały porozwożone po szkołach podstawowych, bibliotekach na terenie naszej gminy.  Materiały promocyjne są również zostawione w Urzędzie Gminy Wólka oraz wywieszone na tablicy na zewnątrz Urzędu Gminy. Wydrukowane przez nas ulotki młodzież rozdawała w swoich klasach w Szkole Podstawowej w Pliszczynie.

Informacje o działaniach młodzieży są na bieżąco wstawiane na FB Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce, na FB grupy Równać Szanse-Wólka, raz na miesiąc na stronę internetową Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce. 11.04 2018 roku ukazał się artykuł”  Młodzież z terenu naszej gminy z wizytą u pana Wójta” w czasopismie gminnym "Wólka News". Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pliszczynie wstawiła też informację ze zdjęciami o naszym projekcie na stronę swojej szkoły.


9  kwietnia 2018 roku  Magda z Małgosią przeprowadziły wywiad z radną naszej gminy z terenu Turka osiedle Borek panią  Edytą Dobek. Pani Edyta wyjaśniła mam, czym w ogóle jest rada gminy, jakie są Komisje Rady Gminy Wólka  i czym one się zajmują oraz na czym polega praca radnego. Wywiad został przeprowadzony na ulicy Konwaliowej na osiedlu Borek.  Tego samego dnia grupa młodzieży z programu „ Równać Szanse” wyruszyła z aparatem cyfrowym na spacer po osiedlu Borek w Turce. Celem spaceru było poznanie osiedla : ulic oraz instytucji na nim zlokalizowanych, takich jak kościół, przedszkola, boisko sportowe „Orlik” i siłownia, sklepy, przychodnie, zajazd „Sas”, apteki itp.

 

16  kwiecień 2018 młodzież z grupy „Równać Szanse”  wyruszyła na zwiedzanie ciekawych miejsc w miejscowości Turka (wieś). Gościliśmy u państwa Teresy i Wojciecha Włodarczyków, którzy są właścicielami zabytkowego dworu i budynków gospodarczych (stajni, obory, chlewu) z 2 połowy XIX wieku. Na ich posesji jest również godna uwagi figurka Matki Boskiej z 1901 roku. Dzięki gościnności państwa Włodarczyków mogliśmy zrobić zdjęcia interesujących nas obiektów, a przy okazji zobaczyć Mały Ogród Zoologiczny dla dzieci, który znajduje się przy dworze. Tego dnia byliśmy jeszcze przy ruinach młyna wodnego z początku XIX wieku nad rzeką Bystrzycą  oraz przy Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Turce.  Na naszych wycieczkach młodzież robiła zdjęcia ciekawym miejscom oraz sobie. Było przy tym dużo radości i zabawy. Zdjęcia będą wykorzystane w ramach realizacji projektu.

23  kwietnia spotkaliśmy się w bibliotece na osiedlu Borek, aby podsumować 2,5 miesiąca pracy nad projektem oraz żeby zaplanować nasze dalsze działania. Dyskutowaliśmy nad różnymi kwestiami i podjęliśmy kilka decyzji. Młodzież wypełniała arkusz samooceny(wkład w realizację projektu oraz czego dowiedzieli się o sobie lub czego się nauczyli). A wszystko w miłej atmosferze przy herbatce i ciastku.

30 kwietnia Klaudia, Agata i Julka pojechały do Świdnika Małego do pani Heleny Jabłońskiej, aby przeprowadzić z seniorką wywiad. Pani Helena opowiedziała nam o swoim dzieciństwie i młodości, o trudnej egzystencji  w czasie II wojny światowej i w czasach powojennych. Dziewczyny obejrzały odznaczenia, jakie pani Helena otrzymała za swoją działalność patriotyczną,  miedzy innymi Krzyż Armii Krajowej oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Spotkanie z panią Heleną było niezwykłą lekcją historii, która długo zostanie młodzieży w pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utworzono: 07.05.2018