BLISKO | Drugie życie w książkach: warsztat z Agnieszką Dydycz

Utworzono dnia 23.02.2024
Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce serdecznie zaprasza dorosłych Mieszkańców Gminy Wólka na warsztat poświęcony mocy słowa i wpływowi języka na nasze samopoczucie pt. „Przez język do serca, czyli jak to, co czytamy, wpływa na nasz dobrostan”. Warsztat już 7 marca 2024 r. o 17:00 poprowadzi Agnieszka Dydycz. Pisarz z wyboru, finansista z wykształcenia i doświadczenia, prawie magister inżynier budownictwa. Certyfikowany tutor, coach i mentor; filantrop i działacz społeczny. Odpowiedzialny lider oraz praktyk dobrego życia, a także niepoprawna realistka mająca nadzieję, że nigdy nie zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie znaczenie dla naszego dobrostanu ma to, co czytamy? Jakie emocje wywołują w nas konkretne słowa i jak wpływają na nasze codzienne życie? Jeśli tak, to mamy dla Was wyjątkowe wydarzenie!
 
Warsztat: „Przez język do serca, czyli jak to, co czytamy, wpływa na nasz dobrostan”
Prowadząca: Agnieszka Dydycz
Miejsce: Sala Zielona w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce, Jakubowice Murowane 8
Termin: 7 marca 2024 r., godz. 17:00-18:30
Udział w warsztacie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Prosimy o potwierdzenie udziału pod numerem telefonu 81 751 01 84 lub drogą mailową na adres gbpwolka@interia.pl
 
To doskonała okazja, by lepiej zrozumieć moc słowa oraz odkryć, w jaki sposób literatura może stać się narzędziem do budowania naszego dobrostanu emocjonalnego. Czego możecie oczekiwać po warsztacie? Przytoczymy słowa Agnieszki Dydycz:
 
Tego, że warto jest się zdrowo odżywiać oraz regularnie dotleniać organizm, jesteśmy świadomi od dawna. Co więcej, znamy potencjalne zagrożenia i negatywne skutki tego, co mogłoby się stać, gdy przestaniemy prowadzić zdrowy tryb życia.
Niestety, o wiele słabiej radzimy sobie z informacjami. Tutaj nasza wiedza jest nadal bardziej teoretyczna niż praktyczna i w tym temacie nie mamy jeszcze wielowiekowego doświadczenia. A informacje płyną do nas coraz szybciej, do tego z każdej strony i o każdej porze dnia i nocy. Stają się niczym powietrze, którego potrzebujemy by żyć, lecz gdy jego skład się zmieni, niepostrzeżenie możemy się nim zatruć…
 
Dlatego im szybciej nauczymy się higienicznego trybu życia także w tym zakresie, tym lepiej będzie dla nas. Chaosu i strumieni przekazów nie zatrzymamy, ale możemy się nauczyć jak oddzielać informacyjne ziarna od plew. Jak odróżniać to, co nam służy od tego, co nam szkodzi i jak zacząć samemu kontrolować podawane nam treści oraz je filtrować.
Bo wśród informacji są komunikaty najróżniejsze, od tych niezwykle ważnych i prawdziwych, poprzez te ważne, nieważne oraz zupełnie nieistotne, aż po te fałszywe i celowo zmanipulowane. Do tego dochodzą teksty i obrazy tworzone przez sztuczną inteligencję oraz wybory podsuwane nam przez algorytmy i ciasteczka. To wszystko zmieszane razem dociera do naszego mózgu praktycznie online, by potem wpłynąć na nasze decyzje.
 
A zatem, tym bardziej warto wiedzieć:
Jak odróżniać to, co nam służy, od tego, co nam szkodzi.
Czym różnią się informacje prawdziwe od fałszywych i jak możemy to zweryfikować.
Dlaczego niewiedza jest lepsza od złej wiedzy.
Czym różni się dla naszego mózgu czytanie książek od przeglądania Internetu.
W jaki sposób różnice językowe wpływają na to, jak odczuwamy szczęście.
Czy to samo słowo zawsze znaczy to samo?
 
Nauczmy się jak praktycznie radzić sobie we współczesnym świecie chaosu, dezinformacji i obfitości przekazu. Od tego przecież zależy nie tylko nasz dobrostan, lecz także nasze przerwanie. Wszak to nie pierwszy raz w historii człowieka, gdy świat wokół niego się zmienia, ale schemat zawsze jest podobny: przetrwają jedynie ci, którzy nauczą się wykorzystywać zmieniające się środowisko.
Uczmy się więc jak dobrze i mądrze wybierać.
 
Agnieszka Dydycz, pisarka z wyboru, finansista z wykształcenia i doświadczenia, prawie magister inżynier budownictwa, a także certyfikowany tutor, coach i mentor oraz praktyk dobrego życia i niepoprawna realistka, która ma nadzieję, że nigdy nie zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała w banku Citi Handlowy, gdzie wdrażała usługi i produkty finansowe, zarządzała ludźmi i projektami. Była założycielem Rady Depozytariuszy przy Związku Banków Polskich oraz członkiem Rady Nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. Współtworzyła Giełdę Papierów Wartościowych, a za swój wkład w rozwój rynku kapitałowego została odznaczona orderem: „Za zasługi dla bankowości RP”.
 
Pracując, nie zapominała także o inicjatywach społecznych. Utworzyła jedną z pierwszych w Polsce organizacji korporacyjnych promujących rozwój oraz wzajemne wspierania się kobiet aktywnych zawodowo. Przez lata pełniła funkcję członka zarządu Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga. Sama również założyła Fundację „Pomóżmy Dzieciom”, która przez 24 lata wspierała dzieci, pomagając w wyrównywaniu ich szans na lepsze życie. Jej największą dumą jest kreatywny nastoletni syn, niewyczerpane źródło wyzwań i inspiracji.
 
Kilka lat temu zrozumiała, że marzenia też mają swój termin ważności, a życie to nie plan z zadaniami do wykonania. Odeszła z pracy na etacie i teraz tworzy, pisze oraz prowadzi warsztaty rozwojowe, podczas których podpowiada, jak poznawać siebie i zmieniać swoje życie na lepsze – zawsze na lepsze dla nas.
Jako pisarka zadebiutowała zabawnymi opowieściami o fizjoterapeucie ze stopniem naukowym doktora „Z pamiętnika masażysty” (Edipresse Książki). Wkrótce potem napisała z synkiem dwie cudowne książki dla dzieci o przyjaźni, przytulaniu i akceptacji inności „O Wojtku z planety Uran” oraz „O Antku, który poleciał na Uran”, z których dochód wspomógł działalność jej Fundacji. Kolejne powieści „Marzenia z terminem ważności” oraz „Dzisiaj należy do mnie” niosą nadzieję, że każdemu uda się odnaleźć miejsce na ziemi. Ostatnia pozycja zdobyła wyróżnienie jury konkursu literackiego Brakująca Litera na najlepszą polską książkę roku 2019. Także „SEaNS ŻYCIA – opowiadania z treścią” (Storytel) są o bohaterach takich jak my, czasem odważnych, a czasem mniej.
 
Jej książki bawią, wzruszają, lecz także inspirują i pomagają w poszukiwaniu szczęścia, a przede wszystkim w odnalezieniu tego, co dla jest najlepsze i najważniejsze.
Dwie ostatnie powieści „Nigdy nie będę wyższa. Ale mogę być szczęśliwsza!” oraz „Nigdy nie będę młodsza. Ale kto mi zabroni próbować!”, wydane przez oficynę wydawniczą Silver w 2022 i 2023 roku, przypominają nam też o tym, że troszcząc się o innych, nie wolno zapomnieć o sobie. I jeszcze o tym, że swoje szczęście możemy spotkać w każdym momencie naszego życia, niezależnie od wieku, miejsca, pory dnia czy roku, ale to od nas zależy, czy w ogóle je zauważymy i wykorzystamy.
 
Bo nie warto siedzieć w kącie, myśleć o tym, co by było, gdyby coś tam, coś tam; nie warto narzekać na to, czego nie mamy lub czego nie możemy zmienić.
Jesteśmy jacy jesteśmy i chociaż już nigdy nie będziemy ani młodsi, ani wyżsi, zawsze możemy być szczęśliwsi!*
 
 
Spotkania „Drugie życie w książkach” organizowane są w ramach projektu „Między wersami” realizowanego w ramach BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

*Źródło: informacja prasowa